Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuVAT i akcyza

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-18 15:41:48
korea, podatki, vat

Płatnikami VAT są dostawcy towarów i usług, niezależnie od prowadzonej działalności. To osoby indywidualne, prawne, organy rządowe i zarządy lokalne, stowarzyszenia władz lokalnych, fundacje, etc.

Stawka VAT w Republice Korei wynosi 10 proc. Podobnie jak w Unii Europejskiej (również w Polsce), możliwe jest zwolnienie z podatku lub zawieszenie jego poboru.

Zerowa stawka VAT dotyczy głównie towarów eksportowych oraz komponentów do produkcji towarów na eksport, usług świadczonych poza granicami Korei, międzynarodowych usług transportowych oraz innych
towarów i usług zwiększających wartość wymiany walutowej.

 

Akcyza
 

Podatek akcyzowy nakładany jest w celu ograniczenia konsumpcji niektórych towarów lub redystrybucji dochodu.

 

Przykładowe stawki podatku akcyzowego:

  • towary luksusowe - 20 proc.
  • samochody osobowe o pojemności silnika do 2.000 cm sześc. – 5 proc.
  • auta osobowe o pojemności silnika powyżej 2.000 cm sześc. – 10 proc.
  • wyroby alkoholowe – od 5 proc. do 72 proc.

Innymi podatkami, których płatnikami są zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorstwa są podatki od obrotu papierami wartościowymi, podatki transportowe, na rzecz ochrony środowiska, podatki edukacyjne czy też podatek na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Oddzielną grupą podatków pozostają podatki od nieruchomości, których stawki określane są indywidualnie przez władze lokalne. Stawki podatkowe wahają się w przedziale 0,3–5 proc. wartości nieruchomości w zależności od przeznaczenia nieruchomości i jej wartości.

Jednocześnie przedsiębiorcy dokonujący zakupu nieruchomości zobowiązani są do opłacenia podatku od nabycia (acquisition tax) stanowiącego 0,2-2 proc. wartości nieruchomości.

Więcej informacji o systemie podatkowym Republiki Korei na stronie: http://english.mosf.go.kr/public w zakładce Economic policy.

Ulgi podatkowe dla zagranicznych inwestorów

Rząd koreański oraz samorządy lokalne oferują różnorodne programy wsparcia, zachęcające inwestorów zagranicznych do podjęcia działalności w Korei. Są wśród nich różnego rodzaju ulgi podatkowe, w tym: redukcja lub zwolnienie z podatku dla przedsiębiorstw, podatku dochodowego, podatku od nabycia (acquisition), podatku rejestracyjnego i podatku od nieruchomości.

Zgodnie z zapisami Ustawy o Specjalnym Nadzorze Podatkowym (Special Tax Treatment Control Act), jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne podatek dla przedsiębiorstw i podatek dochodowy nałożony m.in. na aktywny dochód operacyjny, dochód z dywidend, płace oraz podatek od nabycia nieruchomości, podatek od rejestracji i podatek od własności nałożony na własność nabytą bądź posiadaną są redukowane bądź zwolnione od płacenia.

 

Zwolnienie z akcyzy, VAT i opłat celnych

 

Produkty inwestycyjne oraz przedsiębiorstwa z obcym kapitałem są zwolnione z opłat celnych, specjalnego podatku akcyzowego i VAT jeśli spełniają określone warunki. Możliwe jest też uzyskanie pomocy w płaceniu czynszu przy korzystaniu z własności państwowej oraz preferencyjne warunki lokalizacyjne.

Firmy z obcym kapitałem odpowiadające ustalonym warunkom mogą korzystać z pewnych preferencji i przywilejów jeśli chodzi o zakup lub wynajem.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert