Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpółki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-02-27 18:09:12
korea, spółki, prawo, podatki

Prawo koreańskie przewiduje cztery rodzaje spółek, które mają osobowość prawną.

Ich rejestracja i działalność regulowane są przez FIPA oraz koreańskie prawo handlowe (Commercial Act Http://unpan1.un.org/intradoc/groups/public/documents/APCITY/UNPAN011485.pdf ).

Wśród spółek wyróżnia się:

  • Joint Stock Company – odpowiednik spółki akcyjnej w Polsce,
  • Limited Liability Company – odpowiednik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • General Partnership Company,
  • Limited Partnership Company.

Wśród rodzajów spółek rejestrowanych w Korei przez podmioty inwestujące na lokalnym rynku dominują odpowiedniki spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Foreign Exchange Transactions Act of South Korea (FETA) przewiduje, że podmiot założony przez zagraniczną firmę, to podmiot zagraniczny działający na terenie Republiki Korei.

FETA wyróżnia dwa rodzaje działalności, tj. oddział (Branch Office) oraz Liaison Office (Representative Office). Podstawowa różnica między nimi dotyczy możliwości osiągania zysków z prowadzonej działalności. W rozumieniu koreańskiego prawa Oddział może prowadzić działalność nastawioną na osiąganie zysku, natomiast Liaison Office może być powołany wyłącznie do działalności reprezentacyjnej.

Różnice dotyczą także rejestracji podmiotów – w przypadku oddziału rejestracja następuje w lokalnym sądzie rejestrowym, natomiast Liaison Office rejestracja w ogóle nie jest wymagana.

Ponadto, oddział musi posiadać numer rejestrowy (odpowiednik polskiego REGON) nadany przez urząd podatkowy. Z kolei działalność Liaison Office wymaga jedynie otrzymania numeru rejestrowego nadanego przez urząd podatkowy.