Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek produktów chemicznych w Republice Korei

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2010-02-25 07:25:35
analizy rynkowe

Przemysł chemiczny tworzy rdzeń każdej gospodarki na świecie, a jego produkty i usługi znajdują zastosowanie niemal w każdym aspekcie życia zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Rynek chemiczny Korei Południowej jest rynkiem o znaczącym potencjale rozwoju i dużych możliwościach współpracy stojących również przed przedsiębiorstwami z Polski. Dlatego przedstawiamy Państwu analizę koreańskiego rynku produktów chemicznych.

Pod pojęciem rynku produktów chemicznych, będącego przedmiotem niniejszej analizy, rozumieć należy część przemysłu chemicznego wytwarzającą komponenty lub dobra finalne zużywane do produkcji lub świadczenia usług w innych dziedzinach gospodarki, a także znajdujące odbiorców w gronie osób fizycznych. Rynek produktów chemicznych, nazywany dalej rynkiem chemicznym, obejmuje takie obszary przemysłu chemicznego, jak produkcja barwników, pigmentów, farb, surfaktantów, klejów, farmaceutyków, nawozów sztucznych i kosmetyków.

Rynek chemiczny jest bardzo rozległą dziedziną, a produkty i usługi przemysłu chemicznego znajdują zastosowanie niemal w każdym aspekcie życia zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Przemysł chemiczny odgrywa istotną rolę m.in. w takich dziedzinach, jak medycyna, przetwórstwo żywności, produkcja odzieży, budownictwo, transport i komunikacja. W związku z powyższym nie będzie przesadą stwierdzenie, że przemysł chemiczny tworzy rdzeń każdej gospodarki na świecie, a jego przedmiotem jest przetwarzanie surowców naturalnych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, metale i minerały, w ok. 70 tys. różnych produktów. Przemysł chemiczny ok. 1/4 wytworzonych przez siebie wyrobów wykorzystuje w dalszym procesie przetwarzania.

Około 80% światowej produkcji przemysłu chemicznej przypada na produkcję substancji podstawowych i pośrednich, takich jak polimery oraz inne wyroby z tworzyw sztucznych, w tym w szczególności polietylen, polipropylen, polichlorek winylu, politereftalan etylenu, poliester oraz poliwęglan. Największymi światowymi producentami branży chemicznej są: BASF, Dow, Shell, Bayer, INEOS, ExxonMobil, DuPont, SABIC, Braskem oraz Mitsubishi.

W Korei Południowej początki przemysłu chemicznego datuje się na lata 70., kiedy zaczęto realizację strategii uprzemysłowienia koreańskiej gospodarki. Bazując na sprowadzonych z zagranicy surowcach oraz pewnych niezbędnych w procesie produkcyjnym wyrobów wysokiej technologii koreański przemysł chemiczny zaopatrywał wówczas wiele branż wytwórczych, takich jak tekstylną, tworzyw sztucznych, gumy syntetycznej oraz farb i lakierów. Dynamiczny rozwój przemysłu chemicznego Korei sprawił, że już w latach 70. kraj ten stał się samowystarczalny w produkcji nawozów sztucznych.

Lata 80. i 90. to okres dalszego rozwoju przemysłu chemicznego w Korei Południowej, któremu towarzyszyła stopniowa transformacja z przemysłu koncentrującego się głównie na rynku wewnętrznym w kierunku obszarów zaawansowanych finalnych wyrobów przemysłu chemicznego, wytwarzanych na eksport lub w celu zastąpienia importu. Wówczas, w nadziei na dalszy szybki rozwój przemysłu chemicznego, przedsięwzięto w Korei kroki w kierunku zwiększenia potencjału rodzimych firm tej branży. Zwiększono wydatki na badania i rozwój oraz inwestycje w budowę nowych zakładów produkcyjnych. Obszarami przemysłu chemicznego, na które kierowano główny strumień inwestycji była branża farmaceutyczna, produkcja substancji chemicznych na potrzeby rolnictwa, farb, lakierów, barwników i pigmentów oraz surfaktantów i innych detergentów.
Pliki do pobrania

Rynek produktów chemicznych w Republice Korei
pdf | 689.12 KB
Pobierz