Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo warto wiedzieć o gospodarce

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-05-14 16:57:18
korea, pkb, bezrobocie, inflacja, gospodarka

W ostatnich kilkudziesięciu latach Korea dokonała wielkiego skoku cywilizacyjnego osiągając spektakularny sukces gospodarczy.

 

 

A jeszcze w latach 60-tych XX wieku Korea Południowa zaliczana była do zacofanych państw rolniczych mierzących się z fundamentalnymi problemami społecznymi. Było to efektem znacznych strat poniesionych w wojnie koreańskiej z lat 1950-1953.

Na początku lat 60-tych produkt krajowy brutto (PKB) na osobę w Republice Korei osiągał niewiele ponad 100 dol., czyli poziom porównywalny z najsłabiej rozwiniętymi krajami. Wówczas PKB na osobę w Korei stanowił ledwie ok. 3,5 proc. produktu wypracowywanego przez przeciętnego obywatela Stanów Zjednoczonych, 18,0 proc. PKB per capita Japonii oraz niecałe 25 proc. średniego poziomu PKB per capita na świecie.

W ciągu zaledwie jednego pokolenia jeden z najbiedniejszych krajów awansował do grona najbardziej rozwiniętych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gospodarek świata.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
 

W 2012 r. gospodarka koreańska zajmowała 12. miejsce w świecie pod względem wartości PKB (ponad 1,6 bln dol.) oraz czwarte w Azji (po Chinach, Japonii i Indiach). Polska gospodarka gospodarka w tym czasie plasowała się na 21. pozycji z PKB sięgającym ok. 800 mld dol. Jednak już rok później produkt krajowy brutto w Korei Południowej ponownie wzrósł osiągając na koniec 2013 r. 1,7 bln dol.

O dynamice rozwoju gospodarczego Korei świadczą też najnowsze dane i szacunki Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według wyliczeń organizacji wzrost gospodarczy w Korei w 2014 r. wyniósł 4 proc., a w 2015 r. wzrośnie do 4,2 proc. Jednocześnie OECD spodziewa się, że stopa bezrobocia w Korei w 2014 i 2015 r. pozostanie na tym samym poziomie co w 2013 r., czyli ok. 3,1 proc.

Korea Południowa z ok. 3,5-proc. poziomem bezrobocia i niskim długiem wydaje się być przykładem tego, że w obliczu wolno odbudowującej się światowej gospodarki można radzić sobie całkiem dobrze.

W latach 2015-2017 wydatki budżetowe Seulu mają rosnąć średniorocznie o 4,7 proc. W samym 2015 r. mają wzrosnąć o 5,7 proc., do 363,4 mld dolarów. Koreańczycy chcą te środki przeznaczyć przede wszystkim na tworzenie nowych miejsc pracy, ale także na zdrowie. Choć bezrobocie w kraju sięga tylko 3,5 proc., środki na walkę z bezrobociem mają wzrosnąć aż o 7,6 proc.

Eksperci wskazują, że kosztem będzie oczywiście większy deficyt budżetowy. Jednak kraj ma relatywnie niewielkie problemy z finansami publicznymi, bo od dawna prowadzi rygorystyczną politykę w tej kwestii. Rząd szacuje, że zadłużenie kraju do 2015 r. wzrośnie do 35,7 proc. PKB. Znacznie bardziej zadłużone są koreańskie gospodarstwa domowe (dług sięga 86 proc. PKB).

Korea Południowa nie ma problemów z wysoką infacją, w lutym 2015 roku spadła do 0,5 proc., czyli najniższego poziomu od ponad dekady.

Gospodarkę koreańską cechuje silnie rozwinięty sektor przemysłowy (ponad 40 proc. udziału w tworzeniu PKB) przy relatywnie niewielkim udziale rolnictwa (3 proc.).

Do wiodących gałęzi przemysłu należą: przemysł stoczniowy, elektroniczny, petrochemiczny, motoryzacyjny, hutniczy, maszynowy i budownictwo.

Korea jest światowym liderem w produkcji półprzewodników, ekranów LCD i plazmowych, elektroniki użytkowej, takiej jak telewizory oraz telefony komórkowe.

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert