Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-17 16:51:38
korea, prezydent, rząd

Korea Południowa jest demokracją parlamentarną. Na czele państwa stoi prezydent, który jest głównym ośrodkiem władzy wykonawczej oraz zwierzchnikiem sił zbrojnych.

 

Prezydent Korei jest bezpośrednim zwierzchnikiem licznych agencji rządowych i urzędów centralnych. Sprawuje swoją władzę za pośrednictwem Rady Państwa, składającej się z 15-30 członków. Wybierany jest w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję bez możliwości reelekcji.

Prezydent Republiki Korei powołuje premiera, który po zatwierdzeniu przez parlament staje na czele rządu (jego członkowie również powołani są przez prezydenta). Premier jest odpowiedzialny za koordynację pracy ministerstw. Obecnie urząd ten sprawuje Chung Hongwon.

Władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Narodowe składające się z 299 członków wybieranych na czteroletnie kadencje. 245 posłów pochodzi z okręgów jednomandatowych, a pozostałych 54 wybieranych jest na mocy ordynacji proporcjonalnej.