Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCo kupić, a co sprzedać

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-05-14 16:56:43
korea, handel, eksport, import, gospodarka

Handel zagraniczny od wielu lat jest głównym motorem rozwoju gospodarczego Republiki Korei.

 

 

Pokazują to dane dotyczące wielkości obrotu zagranicznego, które w 2011 r. przekroczyły 1 bilion dol. zapewniając Korei 9. miejsce na świecie pod tym względem. Rok później była już 8. największym rynkiem handlu zagranicznego na świecie, osiągając obroty w wysokości 1.068 mld dol.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
 

Taki wynik był możliwy dzięki proeksportowemu nastawieniu całej gospodarki oraz konsekwentnie budowanej bazie traktatowej, wspomagającej międzynarodową wymianę handlową.

Republika Korei ma umowy o wolnym handlu (FTA) z Unią Europejską oraz USA, EFTA, ASEAN, Chile, Singapurem, Indiami, Peru, Turcją i Kolumbią.

Prowadzone są prace nad umowami z Indonezją, Wietnamem, Kanadą, Meksykiem, Australią i Nową Zelandią, a docelowo także z Chinami i Japonią oraz innymi krajami i organizacjami.

Eksport koreańskich towarów (m.in. urządzenia elektryczne i elektroniczne, samochody, sprzęt AGD i RTV, półprzewodniki, ekrany ciekłokrystaliczne), w 2013 r. osiągnął wartość 559,6 mld dol., co oznacza, że od 2009 wzrósł aż o 53,9 proc.

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że całkowity produkt krajowy brutto w Korei Południowej wyniósł 1,7 biliona dolarów w 2013 roku. Biorąc pod uwagę liczbę ludności Korei, jej całkowity dochód z eksportu w przeliczeniu na mieszkańca wyniósł ok 11,4 tys. dol.

Jednocześnie od kilku lat nieznacznie, ale sukcesywnie maleje wartość importu do Korei - w 2011 roku wynosił 524,4 mld dol., rok później 519,6, a w 2013 osiągnął wartość 515,6 mld dol.

 

źródło: Bank Światowy (styczeń 2015 r.)
 

Tradycyjnie już najważniejszą grupę towarów importowanych stanowią surowce naturalne.

Gospodarka Republiki Korei jest w najwyższym stopniu, wśród wszystkich krajów OECD, uzależniona od wyników osiąganych w handlu zagranicznym.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Ortodonta

Ortodonta pracuje nad naprawą wad szczęki oraz nieprawidłowości i krzywych zębów. Co trzeb...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Maria Czkawka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna aluminium

Na początek Wybór okien do domu jest niezwykle ważny nie tylko z uwagi na estetykę i wy...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Maria Czkawka Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Okna do domu

Na początek Dobór okien do domu jest wyjątkowo istotny nie tylko ze względu na estetykę...
Polska - Toruń 2022-01-26 Dodał: Jakub Płotkowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert