Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak chronić patenty i znaki towarowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-01 15:51:01
korea, patenty, znaki towarowe, prawo, certyfikaty

Korea jest sygnatariuszem wielu traktatów międzynarodowych mających na celu ochronę własności przemysłowej i intelektualnej. Przede wszystkim od 1995 r. jest członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO), która wymaga od krajów członkowskich wprowadzenia norm chroniących własność intelektualną.

 

 

Republika Korei jest także sygnatariuszem Konwencji berneńskiej o ochronie praw autorskich, której zapisy oparto na ustawie o prawie autorskim z 1957 r. znanej też jako Koreańska Ustawa o Prawie Autorskim (Korean Copyright Act).

Prawo autorskie w Korei ma charakter prawa nierejestrowanego, czyli nie poddanego sformalizowanym procedurom rejestracyjnym.

Republika Korei przywiązuje dużą wagę do kwestii piractwa internetowego i ochrony praw autorskich w sieci. Niestety w praktyce często dochodzi do nadużyć w tej dziedzinie.

Patenty, wzory użytkowe i wzory przemysłowe

Przepisy patentowe w Korei Południowej są zawarte w ustawie patentowej (The Patent Act) oraz ustawie o wzorach użytkowych (The Utility Model Act). W Republice Korei rozróżnia się patenty (czasem zwane "patentami na wynalazek”) i wzory użytkowe (tzw. drobne patenty).

Zasadnicza różnica w ich przyznawaniu polega na tym, że patenty dotycza urządzeń i wynalazków bardziej zaawansowanych technologicznie.

Patenty na wynalazek dają ochronę na okres maksymalnie 20 lat, podczas gdy wzory użytkowe są ważne przez 10 lat.

Tak jak w wielu krajach na całym świecie, prawo patentowe w Korei Południowej działa według zasady „first to file”, w myśl której patent udzielany jest temu, kto pierwszy dokonał zgłoszenia.

Wzory przemysłowe są objęte ustawą o wzornictwie (The Design Act). Prawo gwarantuje ich ochronę przez maksymalnie 15 lat.

Za wszystkie aspekty związane z kwestią patentów, wzorów użytkowych i przemysłowych odpowiedzialny jest Koreański Urząd Własności Intelektualnej (Korea Intellectual Property Office - www.kipo.go.kr ). KIPO zajmuje się również rejestrowaniem znaków handlowych na terenie RK.

Znaki handlowe

Regulacje dotyczące znaków handlowych (towarowych) są określone w ustawie o znakach handlowych (The Trademark Act). Ochronie podlegają takie aspekty jak: wzory, symbole, kolory i inne kwestie umożliwiające identyfikację produktu. Rejestracja znaku towarowego trwa od siedmiu do 10 miesięcy, a znak towarowy jest ważny przez 10 lat, przy czym może być odnawiany na kolejne okresy dziesięcioletnie.

Nieuczciwa konkurencja

Problemy związane z ochroną tajemnicy handlowej oraz zapobiegające nieuczciwej konkurencji określa ustawa o nieuczciwej konkurencji (Unfair Competition Act).

Reguluje ona kwestie dotyczące nieuczciwych praktyk, takich jak np. "piractwo domenowe" (polegające na rejestrowaniu domen internetowych znanych marek, osób lub nazw identycznych z nazwą wybranej firmy i odsprzedawania ich po wysokich cenach).

W republice Korei istnieją trzy poziomy dochodzenia swoich praw własności intelektualnej: mediacja, postępowanie cywilne i karne.

W przypadku mediacji za rozstrzyganie wszelkich sporów związanych z prawami autorskimi odpowiada specjalny komitet mediacji. Patenty, wzory użytkowe, znaki towarowe i wzory przemysłowe są obsługiwane przez komitety sporów (IP Dispute Committees). W obu przypadkach decyzje komisji są dla stron wiążące.

W postępowaniu cywilnym wszelkie sporów związane z ochroną własności intelektualnej rozstrzyga w pierwszej instancji trybunał działający przy Koreańskim Urzędzie Własności Intelektualnej. Odwołania można kierować do Koreańskiego Sądu Najwyższego.

Właściciele praw autorskich mogą także wnieść oskarżenie do sądu karnego. W tym przypadku proces może być długotrwały, ale ewentualne kary za naruszenie własności intelektualnej bardziej dotkliwe.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Fontanny ogrodowe industrialne

Fontanna ogrodowa minimalistyczna
Polska - Toruń 2021-09-28 Dodał: Beata Warlikowska Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Oczka wodne z kaskadą

Realizujemy na zlecenie oczka wodne z kaskada wykonane z blachy aluminiowej. Wymiary dowolne okre...
Polska - Toruń 2021-09-28 Dodał: Beata Warlikowska Wyposażenie wnętrz, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Meble na wymiar Olsztyn | Szafy na wymiar | Kuchnie na wymiar Olsztyn | Mebelmix

Studio meblowe mebelmix z Olsztyna świadczy produkcję solidnych mebli na zamówienie na pomiar. Bu...
Polska - Olsztyn 2021-09-27 Dodał: Patryk Karp Wyposażenie wnętrz, Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert