Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w Korei

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-01 16:03:54
korea, praca, świadczenia socjalne, zawody

Dostęp do koreańskiego rynku pracy dla Polaków możliwy jest wyłącznie w drodze zaproszenia obywatela Polski przez przedsiębiorstwo znajdujące się w Korei.


 

Pracodawca chcący zatrudnić Polaka musi zgłosić się w tej sprawie do Urzędu Imigracyjnego. Podanie rozpatrywane jest w ciągu 30 dni. Po otrzymaniu zezwolenia z urzędu osoba może ubiegać się o stosowną wizę w Konsulacie RK lub Ambasadzie Koreańskiej. Procedura ta regulowana jest poprzez Immigration Control Act z 08.12.1992 r.

Prawo pracy

Podstawowym aktem prawnym określającym standardy pracy w Korei Południowej jest ustawa z 1997 r. (znowelizowana w 2007 r.) zwana „Labor Standards Act”. Dokument reguluje przepisy w zakładach pracy zatrudniających pięciu lub więcej pracowników. Wszelkie naruszenia przepisów pracowniczych w Korei są zgłaszane do ministerstwa pracy, które może ukarać pracodawcę grzywną.

Zgodnie z prawem, umowy o pracę na czas określony nie mogą być zawierane na okres dłuższy niż rok, chyba że wymaga ona więcej niż 12 miesięcy na jej dokończenie.

Ustawa przewiduje także umowy na okres próbny,które zwykle zawierane są na początku stosunku pracy na okres trzech miesięcy. W tym okresie umowa może zostać wypowiedziana przez pracodawcę w każdej chwili i z dowolnego powodu.

Praca tymczasowa (na czas określony) jest dozwolona dla zadań, które wymagają specjalnego przeszkolenia. Czas trwania takiego zatrudnienia nie może przekroczyć roku. W szczególnych okolicznościach może zostać przedłużony o kolejny rok. Jednak po dwóch latach umowa taka zaczyna być traktowana jako standardowa umowa o pracę na czas nieokreślony.

Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze jest ustalane i wypłacane na podstawie stawek godzinowych.

Zgodnie z koreańskim prawem pracy pracownicy nie mogą pracować więcej niż 44 godzin tygodniowo (z wyłączeniem przerw) oraz nie dłużej niż osiem godzin dziennie. Pracownicy mają prawo do 30-minutowych przerw za każde cztery przepracowane godziny, a także przynajmniej jeden dzień odpoczynku tygodniowo. Na nocnych zmianach (od 22 do 6 rano) nie mogą pracować kobiety i niepełnoletni.

Warunkowo, za zgodą związków zawodowych pracodawca może wprowadzić 48-godzinny limit pracy, pod warunkiem, że w okresie poprzednich dwóch tygodni średni czas pracy nie przekraczał 44 godzin tygodniowo. Na mocy umowy, czas może zostać przedłużony nawet do 56 godzin tygodniowo lub 12 godzin dziennie, jeżeli średni tygodniowy czas pracy w danym miesiącu nie przekracza 44 godzin tygodniowo. Ograniczenia te nie mają zastosowania do leśnictwa i pracowników rolnych.

Wszyscy południowokoreańscy pracownicy, z wyjątkiem pracowników rolnych i leśnych, mają prawo do jednodniowego płatnego urlopu miesięcznie.

Okres urlopu macierzyńskiego wynosi do 60 dni po porodzie. W tym okresie kobieta jest chroniona przed zwolnieniem.

Zwykłe zwolnienia lekarskie nie są honorowane i tylko wyjątkowe sytuacje medyczne i wypadki usprawiedliwiają nieobecność w pracy. W takiej sytuacji pracownik zachowuje prawo do 60 proc. wynagrodzenia.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Apartamenty do wynajęcia na Teneryfie

Rozmyślasz o wyjeździe na Wyspy Kanaryjskie, tylko nie wiesz gdzie się udać? Ta piękna wyspa rozk...
Polska - Warszawa 2021-11-28 Dodał: Apartamenty do wynajęcia na Teneryfie Usługi finansowe Zobacz ofertę

Firma Produkcyjno Handlowa Świat Natalii

Firma Świat Natalii to producent wysokiej jakości poduszek do siedzenia. Nasze zamówienia są real...
Polska - Wręczyca Wielka 2021-11-28 Dodał: Firma Produkcyjno Handlowa Świat Natalii Handel Zobacz ofertę

Mocnatura.pl Marcin Walczak

Zdrowie jest najistotniejsze, więc zadbaj o nie świadomie. Moc Natura to sklep, w którym możesz z...
Polska - Częstochowa 2021-11-28 Dodał: Moc Natura Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert