Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-01 16:05:23
korea, prawo, windykacje, sądy

Przepisy prawne w Korei odnoszą się precyzyjnie jedynie do przypadków windykacji i rozstrzygania sporów, w których podmiotami spornymi są firmy lokalne.

Natomiast, w przypadku, gdy wierzycielem firmy koreańskiej jest podmiot zagraniczny, sprawę zazwyczaj przekazuje się do arbitrażu handlowego lub stosuje przepisy prawa międzynarodowego lub też zapisy umów dwustronnych.

Unia Europejska (UE) i Korea zawarły umowę o wolnym handlu (FTA), której jednym z celów jest zapewnienie skutecznego i szybkiego systemu rozstrzygania sporów handlowych. Ich procedura została opisana w rozdziale XIV umowy.

 

Jak unikać spornych sytuacji?

  1. Po znalezieniu partnera do współpracy handlowej należy bezwzględnie dokonać jego weryfikacji. Ze względu na dystans geograficzny nie ma żadnej pewności, iż firma faktycznie prowadzi deklarowaną działalność. W Korei istnieje niestety wiele tzw. „pustych firm” deklarujących działalność importową bez żadnego doświadczenia w handlu zagranicznym. Dobrym źródłem wstępnego sprawdzenia wiarygodności partnera jest WPHI lub KUKE S.A.
  2. Należy bezwzględnie pamiętać o zabezpieczeniu transakcji eksportowej (korzystając na przykład z oferty KUKE S.A.). Jednocześnie stosowanie instrumentów takich jak akredytywa, czy sprzedaż towaru na przedpłatę, zdecydowanie ograniczy ryzyko transakcji. Wiele interwencji WPHI wskazuje, iż koreańskie przedsiębiorstwa nie zawsze należą do grona solidnych kontrahentów.
  3. Warto zwrócić uwagę na możliwość korzystania z finansowych instrumentów wspierania polskiego eksportu oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Szczegółowe informacje umieszczone zostały na stronie: http://www.bgk.pl/finansowanie-eksportu.
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kursy i szkolenia osteopatyczne

Organizujemy podyplomowe kursy i szkolenia osteopatyczne, które przeznaczone są tylko dla osteopa...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-05-24 Dodał: Michał Dziurdzik Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert